top of page

A M A L I A   U M E D A   Q U A R T E T

Amalia Umeda Quartet powstał na początku roku 2021. Zespół współtworzą: Amalia Umeda na skrzypcach, Franciszek Raczkowski na fortepianie, Michał Aftyka na kontrabasie i Michał Szeligowski na perkusji. Członkowie zespołu są powiązani ze środowiskiem jazzowym trzech polskich miast - Warszawy, Krakowa i Katowic. Liderka - Amalia Umeda wybrała dokładnie tych muzyków do jej zespołu, ponieważ ich sposób gry, improwizacji i rozumienia muzyki pasuje w pełni do jej wizji artystycznej. 

 

Grupa wykonuje kompozycje napisane przez liderkę, jednak są one jedynie kanwą dla głównego celu zespołu - kolektywnej i intuicyjnej improwizacji. Główną ideą kwartetu jest kreowanie ilustracyjnych przestrzeni, co jest uzyskiwane przez używanie szerokiej gamy rozwiązań harmonicznych, różnorodnych sposobów budowania warstwy czasowej i bycia otwartym na nowe interpretacje kompozycji.

ED73E35E-7D13-4CF3-A5BC-3AFF1596C095.JPG

Muzycy zwracają również dużą uwagę na fakturę tworzonej muzyki, toteż by móc ją przekształcać nie przywiązują się do konwencjonalnych ról ich instrumentów w zespole. Słuchacz może zauważyć wpływy ludowych motywów słowiańskich, muzyki współczesnej i eksperymentalnej.

Zespół zdobył jedną z dwóch głównych nagród przyznanych na Young Crocus Jazz Contest 2021 - nagrodę specjalną ufundowaną przez SAWP. W tym samym roku w czerwcu kwartet został również zakwalifikowany do 6 finałowych zespołów międzynarodowego projektu Footprints, dzięki czemu zagra trasę koncertową w Norwegii w 2022 roku.

 

Wszyscy muzycy zespołu współtworzą również inne projekty i zdobyli nagrody na różnych konkurach jazzowych (m.in. Seifert Competition, Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Krokus Jazz Festival, Blue Note Poznań Competition, Hanza Jazz Festival, RCK Pro Jazz, Novum Jazz Festival). Występowali oni na różnych scenach jazzowych w Polsce i za granicą, m.in.  Jazz Against the Machine, Warsaw Summer Jazz Days, Sokołowsko Jazz feat. Tomasz Stańko Days, NiCa Jazz Festival, Jazz Jantar, Złota Tarka, Wschód Piękna, Krakowska Noc Jazzu, Emanacje Festival.

Amalia Umeda
8E8E49FB-C15F-4D0E-8AB8-8E5BD2F701F4.JPG
6D8A09AB-407B-4403-A216-C9D7887DFCE4.JPG
4EA53FFD-9DD7-4B52-8658-3B709403401A.JPG
bottom of page