top of page

A M A L I A   U M E D A   Q U A R T E T

_DSF0715.jpg

AMALIA UMEDA - SKRZYPCE / ALTÓWKA / GŁOS

FRANCISZEK RACZKOWSKI - FORTEPIAN

MICHAŁ AFTYKA - KONTRABAS
MICHAŁ SZELIGOWSKI - PERKUSJA

“Amalia Umeda Quartet to synteza czterech muzycznych osobowości oraz różnorodność reakcji między nimi. Każdy koncert jest procesem medytacji - podążamy ścieżkami, które wytyczamy w danym momencie. To jedna wielka historia złożona z różnorodnych stanów emocjonalnych, autentyczności i pewnego rodzaju… surowej energii” - Amalia Umeda. 

Zespół współtworzą: Amalia Umeda na skrzypcach, Franciszek Raczkowski na fortepianie, Michał Aftyka na kontrabasie i Michał Szeligowski na perkusji. Grupa wykonuje kompozycje napisane przez liderkę, jednak są one jedynie kanwą dla głównego celu zespołu - kolektywnej i intuicyjnej improwizacji. Główną ideą kwartetu jest kreowanie ilustracyjnych przestrzeni, co jest uzyskiwane przez używanie szerokiej gamy rozwiązań harmonicznych, różnorodnych sposobów budowania warstwy czasowej i bycia otwartym na nowe interpretacje kompozycji. Muzycy zwracają również dużą uwagę na fakturę tworzonej muzyki, toteż by móc ją przekształcać nie przywiązują się do konwencjonalnych ról ich instrumentów w zespole. Słuchacz może zauważyć wpływy ludowych motywów słowiańskich, muzyki współczesnej i eksperymentalnej.

W 2021 kwartet został zakwalifikowany do pierwszej edycji międzynarodowego programu Footprints Europe jako zespół reprezentujący Polskę; zdobył również nagrodę specjalną w konkursie Young Crocus Jazz Contest 2021, oraz był jedynym polskim zespołem zakwalifikowanym do showcase’u Jazzahead 2022 w Bremie. 

 

Amalia Umeda Quartet wydał swój debiutancki album “Nowoświt” 1 kwietnia 2022 roku. Jego współproducentem jest Polskie Radio Program 2. Zespół miał przyjemność zaprezentować ten materiał przedpremierowo na festiwalach Letnia Akademia Jazzu i Jazztopad Festival w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

 

W efekcie kwalifikacji do projektu Footprints Europe zespół zagrał swoją międzynarodową trasę promującą album w sierpniu 2022. Cała ta trasa została stworzona we współpracy z agentką z Francji - Judyth Babin (Manag’Art). Nowoświt Footprints Tour objął koncerty podczas Oslo Jazzfestival (Oslo, Norwegia), Umea Jazzfestival (Umea, Szwecja), Cologne Jazzweek / NICA Exchange (Kolonia, Niemcy), w Nasjonal Jazzscene (Oslo, Norwegia), NOSPR (Katowice, Polska), Periscope (Lyon, Francja), Bimhuis (Amsterdam, Niderlandy) oraz Jazzahead European Showcase (Bremen, Niemcy). 

bottom of page