top of page
B I O

Improwizująca skrzypaczka, kompozytorka, liderka Amalia Umeda Quartet.

 

Amalia Umeda zaczęła grać na skrzypcach w wieku 7 lat, lecz pełną integrację z tym instrumentem odczuła dopiero wiele lat później, gdy zaczęła świadomie i samodzielnie wytyczać ścieżkę, którą chce podążać, pisać własną muzykę i podejmować ryzyko podczas improwizacji - te działania uważa za kluczowe elementy pozwalające na rozwój i poszerzanie horyzontów w muzyce.

 

W muzyce ceni sobie przede wszystkim możliwość operowania przestrzenią, odzwierciedlania różnorakich stanów emocjonalnych, budowania napięć i ilustracyjnego obrazowania tego, co niekoniecznie da się opisać słowami.

 

W kwietniu 2022 miała miejsce premiera debiutanckiego albumu kwartetu Amalii Umedy - Nowoświt. Jego współproducentem jest Polskie Radio Program 2. Amalia Umeda Quartet współtworzą Franciszek Raczkowski (fortepian), Michał Szeligowski (perkusja) i Michał Aftyka (kontrabas). Zespół został zakwalifikowany do programu Footprints Europe 2021, dzięki czemu w sierpniu 2022 zespół rozpoczął swoją międzynarodową trasę promującą album. Trasa Nowoświt do tej pory objęła koncerty m. in. podczas Oslo Jazzfestival (Oslo, Norwegia), Umea Jazzfestival (Umea, Szwecja), Cologne Jazzweek / NICA Exchange (Kolonia, Niemcy), w Nasjonal Jazzscene (Oslo, Norwegia), NOSPR (Katowice, Polska), Periscope (Lyon, Francja), Bimhuis (Amsterdam, Niderlandy) oraz Jazzahead European Showcase (Bremen, Niemcy).

 

W 2023 roku Amalia była nominowana do nagrody Fryderyk w kategorii: Debiut fonograficzny roku - jazz i do nagrody Grand Prix Jazz Melomani – nominacja w kategorii: Nadzieja melomanów. 

 

Amalia jest laureatką 3 nagrody na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta 2022, nagrody specjalnej na Young Crocus Jazz Contest 2021 (Amalia Umeda Quartet) i II miejsca na Blue Note Poznań Competition 2020 (kategoria solowa).

F O O T P R I N T S

Footprints został zainicjowany przez Périscope (Lyon) oraz Fundację Wytwórnia (Łódź, Polska) i jest bezpośrednim przedłużeniem Jazz Connective, projektu realizowanego przez sześć krajów europejskich w latach 2018-2020. Jego celem jest nadanie sektorowi muzycznemu w Europie wymiaru społecznego, gospodarczego i środowiskowego.

Dzięki silnej sieci partnerów, w tym Austrian Music Export (Austria), Bimhuis (Holandia), International Jazz Platform (Polska), Oslo Jazz Festival (Norwegia) i Druga Godba Festival (Słoweniaten) program edukacji, wsparcia i mentoringu zapewnia szereg działań dla wybranych artystów, agentów i organizatorów.

Amalii udało się spotkać z Judyth, agentką Manag'Art (Francja). Judyth i Amalia zorganizują dla Amalia Umeda Quartet dziesięciiodniowe tournée po Norwegii i krajach skandynawskich w 2022 roku.

Kotwica 1
1 bez tła png.png
Capture d’écran 2022-02-08 à 16.07.50.png
bottom of page