top of page
B I O

Improwizująca skrzypaczka, kompozytorka, liderka Amalia Umeda Quartet.

 

Amalia Umeda zaczęła grać na skrzypcach w wieku 7 lat, lecz pełną integrację z tym instrumentem odczuła dopiero wiele lat później, gdy zaczęła świadomie i samodzielnie wytyczać ścieżkę, którą chce podążać, pisać własną muzykę i podejmować ryzyko podczas improwizacji - te działania uważa za kluczowe elementy pozwalające na rozwój i poszerzanie horyzontów w muzyce.

 

W muzyce ceni sobie przede wszystkim możliwość operowania przestrzenią, odzwierciedlania różnorakich stanów emocjonalnych, budowania napięć i ilustracyjnego obrazowania tego, co niekoniecznie da się opisać słowami.

Miała ona przyjemność grać i współpracować ze wspaniałymi muzykami takimi jak Maciej Obara, Jim Black, Miles Perkin, Atom String Quartet. Jest również jedną z 6 wybranych artystów do międzynarodowego programu Footprints Europe 2021, dzięki któremu Amalia Umeda Quartet w 2022 zagra trasę w Norwegii.

Jest także laureatką nagrody publiczności oraz nagrody specjalnej na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta 2018, nagrody specjalnej na Young Crocus Jazz Contest 2021 (Amalia Umeda Quartet) i II miejsca na Blue Note Poznań Competition 2020 (kategoria solowa).

Amalia skończyła studia w klasach dwóch wspaniałych polskich skrzypków jazzowych - Henryka Gembalskiego i Mateusza Smoczyńskiego, brała również udział warsztatach prowadzonych przez m. in. Tomasa Strønena, Pettera Eldha, Hedvig Mollestad, Eyolfa Dale, Jima Blacka, Håvarda Wiika, Garda Nilssena, Leszka Możdżera, Susanę Santos Silvę, Eirika Hegdala, Matsa Eilertsen​a i Lotte Anker.

F O O T P R I N T S

Footprints został zainicjowany przez Périscope (Lyon) oraz Fundację Wytwórnia (Łódź, Polska) i jest bezpośrednim przedłużeniem Jazz Connective, projektu realizowanego przez sześć krajów europejskich w latach 2018-2020. Jego celem jest nadanie sektorowi muzycznemu w Europie wymiaru społecznego, gospodarczego i środowiskowego.

Dzięki silnej sieci partnerów, w tym Austrian Music Export (Austria), Bimhuis (Holandia), International Jazz Platform (Polska), Oslo Jazz Festival (Norwegia) i Druga Godba Festival (Słoweniaten) program edukacji, wsparcia i mentoringu zapewnia szereg działań dla wybranych artystów, agentów i organizatorów.

Amalii udało się spotkać z Judyth, agentką Manag'Art (Francja). Judyth i Amalia zorganizują dla Amalia Umeda Quartet dziesięciiodniowe tournée po Norwegii i krajach skandynawskich w 2022 roku.

Kotwica 1
91414ABF-72CA-4D04-A3CB-A24843ED8899.JPG
Capture d’écran 2022-02-08 à 16.07.50.png
bottom of page